«Պետք է կանխել եւ դատապարտել ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունները լուծելու փորձերը». Էդուարդ Շարմազանով
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 19-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպում է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ առաջիկա խորհրդի նիստին ՀՀ պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի` երկխոսության խորհրդարանական հարթակ լինելու փաստը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն իր գործունեության 25 տարիների ընթացքում վերահաստատել է իր առանցքային եւ անփոխարինելի դերը միջխորհրդարանական բազմակողմ համագործակցության ծավալման գործում:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ԱՊՀ տարածքում երկխոսության եւ խաղաղության հաստատումը` մասնավորապես նշելով. «Մենք պետք է կանխենք եւ դատապարտենք ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունների լուծման փորձերը եւ հանդես գանք հասցեական գնահատականներով: Հարկավոր է ընդլայնել կառուցողական երկխոսությունը, այլ ոչ թե փորձել ապակայունացնել տարածաշրջանը»:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին կարեւորել է հայ խորհրդարանականների դերն ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում: Ալեքսեյ Սերգեեւը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանի գործունեությունը միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներում: Քննարկվել են ԱՊՀ ՄԽՎ-ի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին հայկական պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր:

Э.Шармазанов: “Следует предотвращать и осуждать попытки решения конфликтов на пространстве СНГ посредством силы”
19 сентября находящийся с рабочим визитом в Санкт-Петербурге вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Таврическом дворце с генеральным секретарем Совета МПА СНГ А.Сергеевым. На встрече присутствовал также представитель НС РА в МПА СНГ   Г.Чилингарян.
Собеседники обсудили вопросы участия делегации РА в предстоящем заседании Совета МПА СНГ. Обоюдно подчеркнута важность трибуны   МПА СНГ для парламентского диалога.
Э.Шармазанов отметил, что за 25 лет деятельности МПА СНГ подтвердила свою ключевую и незаменимую роль в содействии многостороннему межпарламентскому сотрудничеству.
Вице-спикер НС подчеркнул важность диалога и установления мира на пространстве СНГ, в частности отметив: “Мы должны предотвращать и осуждать попытки решения конфликтов  на пространстве СНГ посредством силы и выступать с адресными оценками. Следует расширять конструктивный диалог, а не пытаться дестабилизировать регион”.
Генеральный секретарь Совета МПА СНГ в свою очередь особо выделил роль армянских парламентариев в работе МПА СНГ. А.Сергеев высоко оценил деятельность вице-спикера НС Э.Шармазанова и представителя НС РА в МПА СНГ Г.Чилингаряна в работах Межпарламентской Ассамблеи. Обсуждены вопросы, касающиеся участия армянской делегации в мероприятиях к 25-летию МПА СНГ.