«Պետք է կանխել եւ դատապարտել ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունները լուծելու փորձերը». Էդուարդ Շարմազանով
Աշխատանքային այցով Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 19-ին Տավրիդյան պալատում հանդիպում է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ԱՊՀ ՄԽՎ) խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ առաջիկա խորհրդի նիստին ՀՀ պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի` երկխոսության խորհրդարանական հարթակ լինելու փաստը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն իր գործունեության 25 տարիների ընթացքում վերահաստատել է իր առանցքային եւ անփոխարինելի դերը միջխորհրդարանական բազմակողմ համագործակցության ծավալման գործում:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ԱՊՀ տարածքում երկխոսության եւ խաղաղության հաստատումը` մասնավորապես նշելով. «Մենք պետք է կանխենք եւ դատապարտենք ԱՊՀ տարածքում ուժի միջոցով հակամարտությունների լուծման փորձերը եւ հանդես գանք հասցեական գնահատականներով: Հարկավոր է ընդլայնել կառուցողական երկխոսությունը, այլ ոչ թե փորձել ապակայունացնել տարածաշրջանը»:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին կարեւորել է հայ խորհրդարանականների դերն ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում: Ալեքսեյ Սերգեեւը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանի գործունեությունը միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներում: Քննարկվել են ԱՊՀ ՄԽՎ-ի 25-ամյակին նվիրված միջոցառումներին հայկական պատվիրակության մասնակցությանն առնչվող հարցեր:

Eduard Sharmazanov: We Should Prevent and Condemn Attempts of Conflict Settlement by Force in CIS Territory
On September 19, the RA NA Deputy Speaker being in Saint Petersburg on a working visit had a meeting with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth Independent States (IPA CIS) Alexey Sergeev. The RA NA Representative to IPA CIS Hayk Chilingaryan also attended the meeting.
The interlocutors discussed issues relating to the participation of the RA Delegation in the upcoming IPA CIS Council sitting. Both sides highlighted the fact of the IPA CIS being as a parliamentary platform of dialogue.
Eduard Sharmazanov noted that the IPA CIS had reaffirmed its key and irreplaceable role in the development of inter-parliamentary multilateral cooperation during 25 years of its activity.
The NA Deputy Speaker highlighted the establishment of the dialogue and peace in the CIS territory, particularly noting: “We should prevent and condemn the attempts of conflicts settlement by force in the CIS territory and make targeted assessments. It is necessary to expand the constructive dialogue, but not try to destabilize the region.”
The IPA CIS Secretary General, in his turn, emphasized the Armenian parliamentarians’ role in the works of the IPA CIS. Alexey Sergeev highly assessed the activities of the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the NA Representative to the IPA CIS Hayk Chilingaryan in the works of the Inter-Parliamentary Assembly. Issues relating to the participation of the Armenian Delegation in the events dedicated to the 25th anniversary of the IPA CIS were discussed.